V Mjanmarju sva preživela le 17 dni, vendar naju je preprosto očaral.
Potovanje po državi je bilo to, kar sva iskala. Turizem je šele prišel v državo, infrastruktura se razvija, okolje je pristno in podrazvito, ljudje pa so izjemno prijazni in res radi pomagajo.
Za tako kratek obisk sva se odločila zaradi dragih cen nastanitve, velik del države pa je tako ali tako prepovedan za tujce zaradi spopadov ali vojaških manevrov.
Še vedno je prisotna opresija nad ljudmi, pa tudi cenzura, še vedno je veliko ljudi zaprtih kot političnih zapornikov, vendar se je situacija v zadnjih treh letih izboljšala (prej preko spleta recimo ni bilo možno dostopati do e-mail računa ali socialnih omrežij).
Vlada je "zavohala" denar, ki prihaja iz turizma, zato ga vzpodbuja - pred avgustom 2013 je bilo v državo mogoče samo prileteti, sedaj pa so odprli 3 prehode s Tajsko, tako, da sva midva že lahko vstopila po kopnem.
Za glavne znamenitosti po vsem Mjanmarju se računajo visoke vstopnine (Bagan 15$, Inle Lake 10$...), denar pa gre v vladne žepe, in ne za vzdrževanje.
Glede na BDP je država druga najbolj revna v Aziji, takoj za Afganistanom, kar človek opazi takoj po vstopu. Umazanija povsod, ceste le delno asfaltirane, ljudje pa pogosto razcapani in suhljati (vsak tretji otrok je po uradni statistiki podhranjen).
Velik problem v državi je zasvojenost z betelom, ki je dovoljen in ga pripravljajo na skoraj vsakem vogalu. Je zelo poceni (Luka je valda moral poskusit), pločniki so popoljuvani z rdečimi madeži, ljudje pa se ti nasmihajo s krvavo rdečimi razžrtimi zobmi.
|
Stojnica z betelom. |
Populacija je zelo mešana, uradno je priznanih kar 135 manjšin, neuradno jih je še več, že na videz pa so obrazi vseh možnih odtenkov - od indijskih, črnih kot noč, do tipičnih azijskih, in seveda vse mogoče vmes. Zaradi te raznolikosti se je država leta 1969 iz Burme preimenovala v Mjanmar - večinsko prebivalstvo so Bamar-ji, vendat je še mnogo ostalih.
Tradicionalno oblačilo vseh, moških in žensk, je longyi.
Široka tuba blaga, ki sega navadno do gležnja, in si ga zavežejo pri pasu - moški drugače, kot ženske, pa tudi po vzorcih se razlikujejo. Moški imajo navadno tanko karirasto platno v eni barvi, ženske pa vse mogoče vzorce, tudi izvezene in okrašene.
|
Čajnica v Yangonu |
Vsi se tudi po obrazu mažejo s thanako, lubjem tanakinega drevesa, pomešanega z vodo. Ženske ga uporabljajo namesto make up-a in si po obrazu narišejo vzorce, kvadrate ali kroge, moški pa si namažejo le lica ali pa celoten obraz.
Tanako sem preizkusila tudi sama in res me je dobro zaščitila pred soncem, saj deluje kot fizična pregrada.
Tudi menihi so tukaj drugačni. Nosijo škrlatne halje, in ni videti, da bi živeli duhovno ali v pomanjkanju. Naj bi se odrekli fizičnim stvarem in živeli izključno od podarjene hrane. Denarja naj ne bi sprejemali.
Midva sva jih srečevala v čajnicah, pred prodajalnicami betela, mnogi so tudi kadili, večina pa jih je visela na svojih novih mobitelih in se vozila s skuterji.
Zgrozila sem se tudi ob člankih na spletu, ki navajajo redne podatke o napadih menihov na muslimane - ti "dobri Budisti" požigajo muslimanske vasi in pobijajo vaščane, več menihov pa sovražna nagnjenja redno vključuje v svoje pridige. Lani je recimo bilo ubitih 250 Muslimanov, in na tisoče jih je pobegnilo v taborišča zunaj države, medtem ko je nešteto državljanov Mjanmarja samih v taboriščih, kamor so pobegnili pred nasiljem. (najnovejši članek v slovenščini: http://www.rtvslo.si/svet/mjanmar-besni-budisti-pobili-najmanj-30-muslimanov/328106)
Še ena stvar, po kateri se Mjanmar zelo razlikuje od drugih držav, po katerih sva potovala do sedaj, so čajnice. Pogoste so po vsej državi, in strežejo močan črni čaj s sladkim kondenziranim mlekom (navada je prišla iz Indije), postrežejo pa ga z milim zelenim kitajskim čajem, s katerim se poplanknjuje.
Ni minil dan, da ne bi obiskala kakšne, v katerih pa strežejo tudi tam ocvrta peciva po izredno nizkih cenah - 10 do 30 centov za kolaček, medtem ko stane čaj običajno tudi 30 centov dolarja.
Ob čaju je mogoče kupiti tudi posamezne cigarete, ali pa majhne cigare slabše kvalitete.
Higiena je zelo vprašljiva, tako kot v vseh restavracijah in pri ravnanju z ulično hrano.V čajnicah delajo mladi fantje (midva sva jih ocenila na starost med 7 in 15 leti), tja pa jih pošljejo njihovi starši, saj ne morejo finančno skrbeti za njih.
Pozornost "natakarja" povsod dobiš z zvokom poljuba, oz. kot mi recimo ljubkovalno kličemo pse.
|
Dobrote v čajnici. |
Denar se podaja le z desno roko, domačini si jo pri podajanju vljudno podprejo z levo roko pri komolcu.
Tudi tukaj se plačuje v dolarjih in kyat-ih (izgovorjeno čat), v dolarjih navadno le prenočišča.
Dolar je vreden približno 980 Kyat-ov, Euro pa 1300 Kyat-ov.
Ker je bila država zako dolgo zaprta pred tujimi, tudi sodelovanja s tujimi bankami ni bilo.
Bankomati so se začeli uvajati šele lani, marsikateri ne delujejo ali ne jemljejo tujih kartic. To pomeni, da je treba v državo vstopiti s toliko dolarji, kot jih potrebuješ v času obiska. Poleg tega morajo biti dolarji novi, neprepognjeni, bog ne daj popisani, in iz določenih serij (velika predsednikova glava in mlajši kot 2009, saj so imeli probleme s ponarejinimi bankovci), saj jih drugače ne menjajo.
Jaz sem za potovanje te dolarje morala posebej naročiti pri banki, za sabo pa sva jih nosla cel čas potovanja v trdi kovinski škatlici.
Nerazvitost in slabo sodelovanje s tujimi investitorji se pozna tudi pri ponudnikih internetnih in mobilnih storitev. Internet je prišel v državo šele leta 2000 (seveda s strogimi omejitvami), mobiteli pa v zadnjih treh letih. Šele leta 2013 pa so mobiteli dostopni tudi za navadne smrtnike, saj so morali ljudje prej registrirati svoje SIM kartice pri vladi za 200$.
Tudi prodajaln mobilnih telefonov je vse več, najbolj priljubljeni znamki pa sta Samsung in Huawei.
Mjanmar je bil prva država, v kateri nisva morala uporabljati svoje slovenske SIM kartice, saj naši ponudniki z njimi nimajo pogodbe.
Elektrika je vse manj muhasta in midva sva v času potovanja doživela le en izpad. Bolj kot ne imajo vsi guesthouse-i generatorje, kar omogoča nemoteno oskrbo.
Presenetilo naju je tudi, da so povsod, kjer sva spala, nudili dostop do interneta. Sicer je bil počasen in nezanesljiv, vendar nama je omogočal, da sva se pozanimala o naslednjem prenočišču in bila v stiku z domačimi.
|
Lokalni medmestni avtobus. |
O cestah sva pisala že večkrat, kako slabe so. Za Mjanmar so verjetno vrhunske, vendar asfalta vsake toliko kar zmanjka. Avtocesta, ki povezuje staro in novo prestolnico, večino poti izgleda kot naša dvopasovnica brez črt na cestišču, ostale ceste pa so res boge.
Vozijo po desni strani, medtem, ko so volani v vozilih tudi - ja, na desni strani (vrjetno zaradi uvoza vozil iz Tajske)!
Avtobusov je na voljo nešteto, vseh cen in tudi kvalitet.
Kar trikrat sva potovala z nočnim avtobusom, da sva prihranila na nočitvi, vsakič pa smo prispeli ob 4-ih zjutraj. Super čas za prihod. Vendar so tega tukaj vajeni, in vedno sva lahko šla v sobo, brez da bi nama zaračunali dodaten dan.
Z dnevnim avtobusom sva tako potovala le dvakrat, kar je res škoda, glede na to, kakšen razgled se je ponujal na poti.
Po mestu je poleg seveda skuterjev in redkeje avtomobilov prevoz običajen s tuk tuk-om, ki ga vleče motor ali pa z rikšo. Rikš je bilo ogromno, na stran kolesa pripet sedež, v katerem te star utrujen stric vozi naokoli.
Prenočišča so draga in ne zadostujejo povečanemu toku turistov. Cene se hitro dvigajo in se povišajo v času visoke sezone (ki je na najino srečo seveda zdaj), tako da sva plačevala 3x višje cene, kot so bile navedene pred letom in pol.
Ker nisva želela ostati brez postelje, sva prenočišče vedno rezervirala naprej, poklicala sva od tam, kjer sva bivala, dokler nisva našla proste sobe. Klicanje je tukaj običajna praksa, minuta pogovora pa stane 10 centov Dolarja.
Za najbolj poceni luknje s skupno kopalnico, ki so največkrat imele le hladno vodo, sva plačevala 12-25$, kar je v primerjavi z drugimi državami JV Azije nenormalno dosti. Za sobe enakih kvalitet bi recimo v Kambodži plačala 4$.
Za razliko pa je bil v ceno vedno vključen zajtrk, kar je res praktično. Navadno je bil sestavljen iz 1-2 jajc, pripravljenih po želji, nekaj kosov popečenega toasta, margarine in marmelade, banane in/ali kosa papaje in njihovega čaja ali kave.
Cene prevozov so bile mogoče le nekoliko višje, kot drugod, hrana in pijača pa enako poceni. Zaradi narodnosti je tudi hrana tukaj zelo raznolika in jedla sva zelo dobro. Poleg seveda peciva, ki ga do sedaj ni bilo, sva jedla krompir in druge dobrote. V Yangonu sva velikokrat jedla v indijskih restavravijah, ki jih je bilo še največ.
Poskusila sva tudi tradicionalno burmansko solato iz fermentiranih listov zelenega čaja, v kateri so se oreščki in druga sveža zelenjava.
Pivo ni bilo tako dobro, kot sva bila vajena, pa tudi nekoliko dražje. Pila sva najbolj prodajano pivo Myanmar, enkrat pa tudi pivo Mandalay, ki je bolj močno po okusu in ima 6,4% alkohola.
Voda se prodaja v litrskih plastenkah in stane med 15 in 30 centov dolarja.
Liter bencina stane približno 1 $.
|
Najina pot. |
V času potepanja po Mjanmarju sva raziskala le 5 mest in prepotovala 2.160 km. Za stroške življenja in prevoza sva porabila 508€, torej 30€ na dan. Koliko sva zapravila za spominke, raje ne bom omenjala. Lahko samo napišem, da sva kupila še eno novo torbo, v katero sva jih spakirala. :)
S prvotno načrtovanih 14 dni sva potepanje po Mjanmarju podaljšala na 17 dni, saj je Luka zbolel za prebavno virozo, ki jo je najverjetneje povzročila hrana. Zaradi pomanjkanja časa in nizkih cen sva se odločila kar letiti v Bangkok, kjer pa sem jaz zbolela z enakimi simptomi.
Zdaj sva zdrava in pripravljena na nove izzive.
|
Burma iz zraka. |