petek, 31. januar 2014

Mandalay

Avtobusna podjetja cvetijo skupaj s turizmom, in iz Bagana do Mandalay-a sva se peljala z avtobusom, čeprav pred enim letom, ko je bil izdan najin vodnik, povezave še ni bilo. Odhod je bil ob sedmih, tokrat zjutraj, in cesta je bila spet, kot bi Luka rekel, semi-asfaltirana.
Razgled je bil ves čas vožnje več kot zanimiv in po petih urah smo prispeli. Na avtobusni postaji, ki je 5 km oddaljena od mesta, so nas najprej napadli vozniki taksijev in ni nam preostalo drugega, kot da se nas je več turistov nagletlo skupaj za čimbolj nizko ceno, ki pa je seveda bila daleč od ugodne.

Mesto je veliko, zaprašeno in niti približno tako romantično, kot se sliši. Za to podobo je poskrbel Kipling s svojo pesmijo Mandalay, pa tudi Robbie Williams.

Hotelska soba je imela ivernate stene in zračnike na hodnik, zato spanje tukaj ni bilo najbolj udobno, pa tudi hladna voda iz skupnih tušev nama ni ravno prijala.
V mestu sva se izognila ogledom na novo zgrajene palače (originalna se je porušila v potresu 7. stopnje leta 1956) in nekaj templjev zaradi visoke vstopnine, sva pa zato najela motorno kolo, saj je to turistom po novem dovoljeno.

V celodnevnem izletu sva se najprej peljala v starodavno prestolnico Amarapura, mimo jezera Taungthaman, kjer ljudje ribijo, se umivajo in perejo perilo. Prek jezera poteka najdaljši tikov most na svetu, ki je dolg 1.2 km in star že 200 let, ampak še vedno v redni uporabi. V bližini je več samostanov in šola za menihe, ob sončnem zahodu pa jih pride fotografirat večja množica ljudi, ko se sprehajajo po mostu.




V mestu sva v čajnici pod drevesom spila čaj in se okrepčala ter se odpeljala naprej.
Tokrat do mesta Sagaing, v katerem je več starih stavb iz časa britanskega kolonializma. Tukaj sva v razpadajoči socialistični kolibi (pošti) oddala razglednice in zdaj lahko samo še držimo pesti, da prispejo.
Peljala sva se čez nov, moderen most (takega še pri nas nimamo) in uživala v razgledu na mestne hribe s 500 pagodami s pozlačenimi vrhovi, na reki pa se je trlo vlačilcev, natovorjenih s hlodi.

Pot naju je peljala naprej, po drugi strani jezera, mimo samostanov.
Tukaj so menihi res nekaj drugega, srečevala sva jih na motorjih, zadaj sedeči pa je tipkal po svojem mobitelu. Toliko o odrekanju. :)
Vozila sva se dobro uro mimo mnogih vasi. Ko vidiš, kako nekateri živijo, se kar zamisliš - lesene hiše s pletenimi stenami, smeti in živina pa vsenaokoli. Umivajo se v jezeru, od koder pride tudi del njihove hrane. V eni vasi so barvali tkanino in jo pletli.
Prispela sva v Mingun, si ogledala zanimivo belo pagodo Hsinphyumae in ogromen star zvon, ki bi naj bil drugi največji na svetu.



V Mandalay-u sva spala dve noči in do zdaj je edino mesto v Burmi, ki naju ni navdušilo. Zanimiva tukaj pa je populacija, ki je zelo mešana; od Indijcev, Nepalcev, veliko število Kitajcev in Mjanmarcev, ki so že sami po sebi zelo raznoliko in jih sestavlja 135 uradno priznanih etničnih skupin in plemen (v resnici jih je še več).
Našla sva super čajnico, kjer so naju bili zelo veseli in nama pripravili kruh z jajcem in sladkorjem, in vračala sva se vsak dan. Zadnji dan sva se z nočnim busom odpravila nadaljevati najino potovanje po tej čudoviti in do sedaj daleč najbolj zanimivi državi.


Ni komentarjev:

Objavite komentar